اخبار

ارتقای کیفیت خودروها با همکاری دانش بنیان‌ها محقق می‌شود

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بر تولید صادرات محور خودرو و رقابت با خودروسازان جهانی تاکید کرد.

عزت‌اله اکبری تالارپشتی در نشست تبیین دستاوردهای شرکت مهرکام پارس، با بیان این که باید نخبگانی را مامور کرد تا دنیا را رصد کرده و اهداف و مسیری که سایر قطعه‌ سازان تعریف کرده‌اند را بررسی کنند، گفت: در سال ۲۰۳۲ به طور کلی تولید خودروهایی با سوخت‌های فسیلی در دنیا متوقف خواهد شد، خودروسازان کشور نیز باید این آمادگی را در خود ایجاد کنند.
به گفته نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، هر تولیدی از جمله خودرو اگر به صادرات منجر نشود، محکوم به سقوط است؛ بنابراین تولید صادرات محور و حضور در بازارهای جهانی و رقابت با سایر خودروسازان جهانی باید به صورت جدی دنبال شود.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با اشاره به همکاری مهرکام پارس با ۱۳ شرکت دانش بنیان، اظهار کرد: این اقدام بسیار عالی است، با اتصال به مجموعه‌های دانش بنیان هم محصولات تولیدی ارتقا خواهد یافت و هم درآمدها افزایش می‌یابد.

کمیت در کنار کیفیت معنا می‌یابد
سیدرضا تقوی، رییس مجمع نمایندگان استان تهران نیز در این نشست با اشاره به اقدامات و دستاوردهای شرکت مهرکام پارس، گفت: این مجموعه به درستی توانسته در راستای خدمت به مردم و مشتریان خودرو، از فرصت‌های پیش آمده بهره‌مند شده و در بخش‌هایی از جمله افزایش تولید دستاوردهای خوبی کسب کند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر این که کمیت در کنار کیفیت معنا می‌یابد، اظهار کرد: مشتریان همواره به دنبال محصولات با کیفیت هستند و اگر مجموعه‌های داخلی بتوانند به خوبی پاسخ گوی نیازهای مردم باشند، میل به خرید محصولات خارجی کاهش خواهد یافت.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در صنعت خودروسازی کشور و شرکت‌های خودروسازی انباشت دانش بسیاری وجود دارد، اما برای تامین نیازهای داخل به ویژه در زمینه حمل و نقل عمومی، نیاز به واردات خودرو به شکل محدود وجود دارد تا بتواند خلاءهای موجود در این بخش را پر کند، در این بین خودروسازان می‌توانند تمرکز خود را بر روی افزایش تولید، توسعه و کیفیت محصولات خود بگذارند تا پاسخ‌گوی تمامی نیازهای داخل باشند.

افزایش ۲۸ درصدی تولید شرکت مهرکام پارس در سه ماهه سال جاری
مدیرعامل شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو نیز در این نشست، با بیان این که این شرکت بزرگ‌ترین هلدینگ بورسی خودرویی کشور است، گفت: این مجموعه دارای شرکت‌هایی در دو زمینه اقتصادی و خدماتی و هم‌چنین شرکت‌هایی در زمینه تولید قطعات و مجموعه‌های خودرویی مانند شرکت‌های تولیدی بزرگ از جمله مهرکام پارس، محورسازان، ریخته‌گری چدن، ریخته‌گری آلومینیوم، درخشان‌ساز، توسعه و عمران نایین است و مهم‌ترین آن‌ها از منظر استراتژیک شرکت بزرگ مهرکام پارس است.
احمد رویایی با اشاره به این که مهرکام پارس دارای سه سایت در تهران، کرمانشاه و مشهد مقدس است، خاطرنشان کرد: این شرکت مجموعه‌های سپر، داشبورد، رودری و سیستم‌های تهویه را تولید می‌کند. مهرکام پارس حدود ۹۳۰ هزار مجموعه را در سال ۱۴۰۱ تولید کرده که نسبت به سال قبل از آن افزایش ۳۱ درصدی داشته است.
مدیرعامل شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو با بیان این که مهرکام پارس از قابلیت طراحی، مهندسی و تولید قطعات برخوردار است، عنوان کرد: این مجموعه در سه ماهه سال جاری حدود ۲۶۰ هزار قطعه تولید کرده که ۲۸ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.
وی با اشاره به افزایش درآمد عملیاتی این شرکت، بیان کرد: در زمینه قالب‌سازی و پروژه‌ها، جوانان این مجموعه در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۲ به بهترین شکل ممکن فعالیت کرده‌اند و در زمینه تولید و تامین قطعات خودروی کراس اوور K۱۲۵ در حال حاضر مهرکام پارس از سایر مجموعه‌های قطعه ساز جلوتر بوده و تمامی تعهدات خود را به بهترین نحو انجام داده است.
به گفته رویایی، شرکت ایکیدو از برنامه‌های توسعه‌ای مهرکام پارس و اهداف افزایش سهم از زنجیره تامین ایران خودرو حمایت کرده و آن‌ها را پی گیری می‌کند، هم‌چنین در زمینه قطعات تبادلی شرکت مهرکام پارس، ایکیدو تمام توان خود را برای کاهش این اقلام تبادلی و حرکت به سمت داخلی سازی آن‌ها خواهد گذاشت.

رشد تولید در مهرکام پارس
علی ارضی‌فرد، مدیرعامل شرکت مهرکام پارس نیز با اشاره به روند افزایشی تیراژ تولید سپر، داشبورد، صندلی، قطعات تزریقی و… در این شرکت و ارزان‌سازی مواد تولیدی با حفظ کیفیت و خودکفایی ماشین‌آلات و تجهیزات، عنوان کرد: در سال‌های گذشته وابستگی مهرکام پارس به کشورهای خارجی حدود ۹۰ درصد بود، اما امروز با کاهش هزینه و خودکفایی در زمینه تجهیزات، موفق به داخلی سازی ۹۰ درصدی مواد و قطعات شده‌ایم. در حال حاضر با شرکت‌های داخلی هم‌افزایی کرده و در حال آماده‌سازی خطوطی برای تولید قالب‌های ریز محصولاتی نظیر K۱۲۵ و اخذ استانداردها هستیم تا بتوانیم با تکیه بر توان داخل محصولات خود را تولید و عرضه کنیم که تا شهریورماه سال جاری کارگاه تولید این قالب‌ها راه‌اندازی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مهرکام پارس با اشاره به صادرات قطعات تولیدی این شرکت به کشورهای عراق و آذربایجان تصریح کرد: از ابتدای امسال بیش از ۵۰ هزار دلار صادرات صورت گرفته که هدف‌گذاری ما صادراتی به ارزش ۱۰۰ هزار دلار تا پایان سال است.
گفتنی است، در پایان این نشست از نمایشگاه محصولات تولیدی و توانمندی‌های شرکت مهرکام پارس و خطوط تولید این قطعه‌ساز بازدید شد.